Obytný vůz, nebo obytný přívěs? Výhody a nevýhody.

Autor: |Únor 01, 2016 | V: Novinky

V této době již mnozí lidé přemýšlí o možnostech své letní dovolené na příští rok. Úvahy mohou padnout i na volbu, že si pořídí karavan nebo obytný vůz. Pojďme se tedy podívat na tuto problematiku a v krátkosti si rozeberme hlavní výhody a nevýhody dovolené v obytných vozech a karavanech.

Terminologie

Nejprve si ujasněme terminologii. Pojem „karavan“ je užíván pro obytné přívěsy, které jsou taženy za autem a pojem „obytný vůz“ se používá pro automobil, ve kterém lze bydlet.

Obytný přívěs (karavan) vs. Obytný vůz

Výhodou karavanů je jejich pořizovací cena. Karavany jsou levnější než obytné vozy. Můžete je kdykoli odpojit na místě v kempu, a po okolí jezdit na výlety jen „nalehko“ s autem. S přívěsem se však komplikovaněji jezdí, a například couvání vyžaduje jistou míru zručnosti a zkušeností.

S obytnými vozy se lépe pohybuje a jízda s nimi je příjemnější. Pořizovací cena obytných vozů je však vyšší než u karavanů a také musíte počítat s tím, že všude budete muset stále jezdit s celým velkým autem. Obytný vůz pro vás bude optimální, pokud budete dovolenou trávit cestováním a budete se neustále přesouvat z místa na místo. Jestli se ale hodláte ubytovat jen na určitém místě a z něj vyrážet na výlety po okolí, zvolte raději karavan.

Nejprve vyzkoušejte formu pronájmu

Karavan i obytný vůz mají zkrátka své pro a proti. A obecně lze i konstatovat, že dovolená v karavanu nebo v obytném autě není pro každého. Než se rozhodnete pro koupi, raději si nejdříve vyzkoušejte, jestli vás taková dovolená bude bavit. Navštivte některou z půjčoven karavanů a obytných vozů, a pokud se ukáže, že vás tento typ cestování baví, můžete uvažovat i o koupi.