Nové Porsche 911 Carrera více výkonu úsporněji

Autor: |Září 08, 2015 | V: PORSCHE, Značky

Po mnoho desetiletí je 911 nejprodávanějším sportovním vozem světa. Tuto vedoucí pozici dále posílí nová generace, která právě přichází. Pro tento úkol je více než dobře vybavena díky použití inovativních plochých přeplňovaných motorů, zdokonaleného podvozku s ještě větším rozpětím mezi komfortní a sportovní jízdou a nového zábavního a komunikačního systému. Zásluhou více než čtyř desetiletí zkušeností s přeplňovanými motory – na závodní dráze i u produkčních sportovních vozů – nastavují nové motory pro model 911 Carrera měřítka v oblasti výkonu, potěšení z jízdy a hospodárnosti. Aktivní řízení zadní nápravy, které je pro model Carrera poprvé k dispozici v rámci volitelné výbavy, dále výrazně rozšiřuje možnosti využití vozu a jeho jízdní dynamiku.

V rámci modernizace došlo k pozměnění mnoha částí karoserie modelu 911 Carrera. Změny nastaly například u nových předních světlometů se čtyřbodovým denním svícením, u klik dveří bez krytů prolisů, dále upravený kryt motoru s vertikální mřížkou a nové zadní svítilny obsahující charakteristická čtyřbodová brzdná světla. V interiéru zaujme nový standardně dodávaný Porsche Communication Management s multidotykovým displejem, přinášejícím výrazně rozšířenou nabídku funkcí a zjednodušené ovládání.

911-Carrera (1)

Nové motory zvýšily výkon o 20 k při snížení spotřeby paliva

Zcela nová generace motorů s dvojitým přeplňováním dělá z jízdy v 911 Carrera ještě intenzivnější emociální zážitek: výkon 370 k (272 kW) na zadní nápravě čeká v modelu 911 Carrera na uvolnění a přesun na silnici. Motor v 911 Carrera S nyní nabízí dokonce 420 k (309 kW). V obou případech to znamená zvýšení výkonu o 20 k (15 kW) a oba motory mají zdvihový objem tři litry. Vyšší výkon modelu 911 Carrera S mají na „svědomí“ upravená turbodmychadla, specifický výfukový systém a speciální naladění elektronické řídicí jednotky motoru.

Pro nové motory Porsche je dále typické výrazné zvýšení točivého momentu (v obou případech o 60 Nm) s maximálními hodnotami 450 Nm a 500 Nm, které jsou k dispozici již od 1700 1/min až do 5000 1/min, a zajišťují tak nepřerušovanou dodávku síly. Navíc, s maximálními otáčkami 7500 1/min nová generace motorů jasně překonává ostatní konvenční přeplňované motory. Samozřejmostí je i typický sonorní zvuk motorů Porsche.

Každá nová generace 911 se může ve srovnání s předchůdcem pochlubit vyšším výkonem a nižší spotřebou paliva. Například nová generace motorů je (v závislosti na konkrétní verzi) až o dvanáct procent úspornější: spotřeba paliva byla snížena až o jeden litr na 100 kilometrů. Model 911 Carrera s převodovkou PDK nyní spotřebuje pouze 7,4 litru paliva na 100 kilometrů (snížení o 0,8 l na 100 km), zatímco 911 Carrera S, taktéž s převodovkou PDK, si vystačí pouze se 7,7 l/100 km (o 1,0 l na 100 km méně).

911-Carrera (2)

Nová 911 se také vyznačuje impozantními dynamickými hodnotami: model 911 Carrera Coupé s převodovkou Porsche-Doppelkupplung (PDK) a paketem Sport Chrono zrychlí z nuly na 100 km/h za pouhých 4,2 s, díky čemuž je o dvě desetiny sekundy rychlejší než předchůdce. Model 911 Carrera S se stejnou výbavou zvládne tuto disciplínu za pouhých 3,9 s (také o 0,2 s rychleji). Znamená to, že se jedná o první 911 z rodiny Carrera, která se vejde pod magickou hranici čtyř sekund. Maximální rychlost obou modelů byla také zvýšena: 911 Carrera nyní dosáhne rychlosti až 295 km/h (zvýšení o 6 km/h), zatímco 911 Carrera S vyniká maximální rychlostí 308 km/h (zvýšení o 4 km/h).

Ve spojení s volitelnou výbavou v podobě paketu Sport Chrono má 911 Carrera poprvé volič jízdních režimů umístěný na volantu, odvozený je od ovladače režimů v hybridním modelu 918 Spyder. Přepínač režimů je tvořen otočným kroužkem se čtyřmi pozicemi pro jízdní režimy „Normal“, „Sport“, „Sport Plus“ a „Individual“. V závislosti na výbavě si řidič následně může nastavit režim jednotlivých systémů dle individuálních potřeb: například systém PASM, aktivní uložení motoru, strategii řazení převodovky PDK a sportovní výfukový systém. V kombinaci s převodovkou PDK má volič další tlačítko, nazvané „Sport Response Button“. Pokud ho řidič stiskne, celé pohonné ústrojí je přenastaveno pro maximální akceleraci po dobu 20 sekund, což je vhodné například před předjížděcím manévrem. Převodovka zařadí optimální rychlostní stupeň a management motoru je na krátkou dobu přenastaven na ještě spontánnější odezvu.

911-Carrera (3)